Размисли по книгата GAPS

Книгата GAPS синдром на храносмилателната система и психиката на д-р Наташа

Оказа се, че съм започнала да чета книгата GAPS – синдром на храносмилателната система и психиката на д-р Наташа Кембъл-Макбрайт в началото на своята бременност. Тогава още не съм знаела за този факт.

Това е книгата, която преобърна моята представа за вегетарианството. Причината за това, разбира се, се криеше и в мен самата. Малкото човече, което растеше в мен, все копнееше за домашен суджук.

Когато не сме добре отиваме на лекар. Медицинските специалисти са там, винаги готови да ни диагностицират и да ни изпишат лекарства. Ако те не помогнат, ни изписват други и други. Много от автоимунните заболявания не се лекуват, в това число и тези, от които аз страдам.

Когато със съпруга ми решихме да имаме дете, трябваше да изчакаме, за да се повишат нивата на лимфоцитите и левкоцитите ми. Връщайки се назад във времето то виждам, че моите левкоцити са имали стойности под 1-ца. Така, че трябваше да направя промяна. И започнах да я търся.

Храненето е крайъгълен камък във всяко успешно лечение на всяко хронично заболяване. Никой не може да ме убеди в противното. Така по препоръка на хора, за които съветите на д-р Наташа Кембъл-Макбрайт са били полезни, си купих книгата GAPS –синдром на храносмилателната система и психиката.

И така какво  научих от тази книга?

Редно е да отбележа, че самата книга не е посветена на автоимунните заболявания, но засяга и тях и редица проблеми, които ги съпътстват.

Всички проблеми започват от храносмилателната система. Симптоми, като подуване на корема, газове, диария, запек, липса на апетит, обострен апетит бяха част от ежедневието ми. Така, че с всеки прочетен ред разпознавах себе си, а това доведе до редица други въпроси, на които след това продължих да търся отговорите.

В червата ни живеят 1,5 – 2 килограма бактерии. Те са строго организирани в микро свят. Чревната микрофлора бива полезна, опортюнистична и преходна.

„Ако полезните чревни бактерии са увредени и не функционират както трябва, „крепостните стени на града“  не са добре защитени…“ когато това се случи, то храносмилателната система не може да изпълнява нормално своите функции да усвоява и абсорбира храната. В резултат хората с нарушена чревна флора страдат от редица хранителни дефицити. Например на: цинк, калий, натрий, магнезий, витамини от група В, селен и много други.

„Нашето здраве се корени в добре функциониращите черва със здрава чревна флора. И също като едно дърво с болни корени не може да процъфтява, тялото на човека не може да процъфтява без добре функционираща храносмилателна система…. чревната флора е почвата около тези корени, тя е средата на корените, тяхната защита, подкрепа и храна.

….корените на едно дърво… играят съществена роля за благоденствието на всеки клон, на всяка вейка, на всяко листо на това дърво, независимо колко нависоко и надалече от корените се извисява.“ Един от най-важните „клони“ на тялото е имунната система. Тя започва да произвежда антитела, които атакуват собствените тъкани.

В книгата много достъпно е поднесена информация за значението на имуноглобулин А, на неутрофилите и макрофагите. Най-общо казано това са пазителите срещу антигените.

В крайна сметка разбираме, че чревната ни флора се бори ежедневно, ежечасово и ежеминутно с редица опасности. Сред тях са антибиотиците, аналгитиците, стероидните лекарства, сънотворни, невролептици и прочие медикаменти. Но също така и начина ни на хранене, редица болести (в частност автоимунните болести), стреса и редица фактори на средата също допринасят за увреждането и.

„Човек вижда, само каквото търси, и търси само, каквото знае“   Гьоте

Връзката между червата и мозъка е един често пренебрегван въпрос. Именно храносмилателната система е източник на токсичност в тялото. Защото то е една система, която функционира взаимосвързано. Всички органи и клетки са взаимосвързани.

Опиати от глутена и казеина. Това е един интересен раздел в книгата, който разкрива как тези два протеина действат като опиати. Това се отнася до случаите, в които телата ни не могат да ги храносмилат правилно.

Любопитен раздел, който ми даде възможност да си изясня защо получавам замайване, след като си хапна краве мляко, сирене и кашкавал. Ключов момент се оказва увреждането на ентероцитите и ниските нива на ензима дипептидил пептидаза.

В книгата се засяга и темата за ваксините. Няма да се спирам на нея, защото е много спорна тема в нашето общество.

Д-р Кембъл – Макбрайт е свършила чудесна работа, като е обобщила хранителните биохимични връзки с психичните и неврологичните разтройства и гастрпентерологичната функция. Тя е постигнала нещо възхитително – свързала е конкретните хранителни устройства със състояния като шозофриния, аутизъм, синдром на дефицит на вниманието и други проблеми на детското развитие.

„Човешкото тяло има невероятната сила да се самолекува, ако му се окаже правилната помощ.“ Това, обаче става по-бавно, отколкото разболяването и отколкото ни се иска.

Втората част на книгата е посветена на хранителния режим при синдром на храносмилателната система и психиката. Той включва: диета; хранителни добавки; детоксикация и промяна на начина на живот. Целта е да се почисти и излекува храносмилателния тракт, за да се спре производството на токсини в организма.

Така по време на моята бременност започнах този режим. Той изключва глутена и казеина. Така от менюто ми отпаднаха всички продукти, които съдържат глутен. Тогава, обаче не знаех, че имам непоносимост към лактозата и казеина. Позволявах си да хапвам кисело мляко, краве, домашно направено. Да, в книгата има част, която е посветена на бременността и новото бебе. Водех се от написаното в нея, а там се позволява да се хапва домашно кисело мляко. Човек се учи докато е жив. Добре ферментиралите млечни продукти , сред които е и киселото мляко, общо взето не съдържат лактоза, понеже в процеса на ферментация тя се изконсумирва от бактериите, но те продължават да имат млечния протеин казеин. Така, че имах проблеми с възпаленията през 9-те месеца и ми се наложи да приемам по-високи нива на кортикостероиди.

Да си го кажем в прав текст! Преработени храни – не, благодаря! Забравете за тях. Изключете ги от менюто си. Тук се включват зърнените храни. Те са преработени въглехидрати, захар, сол и други вредни съставки. Те водят до рязко покачване и после спадане на кръвната захар. Забравете и за чипса, хрупанките и други нишестени закуски. Те твърде много преработени въглехидрати, които увреждат чревната флора. Добавете към тях растително масло, което е подложено на термична обработка, т.е. имаме вече трансмазнини. Чипсът, хрупанките и други нишестени закуски съдържат акриламиди – невротоксични и карциногенни вечества. Съдържат се в нишестените храни, които са пържени или печени при висока температура. Дори нескафето съдържа акриламиди.

Забравете за пшеницата, захарта и всички производни на нея. Консумацията на захар е основна причина на широко разпространения недостиг на магнезий, „защото за усвояването на една молекула захар са необходими около 56 молекули магнезий“.

Д-р Кембъл – Макбрайт препоръчва да не се консумират алкохолни подсладители, агаве и други сиропи, защото не изяснено как точно влияят на чревната флора.

Соята също се изключва от диетата.

Може да се хапват меса и риба. Пресни или замразени, но не и консервирани. Консервираните съдържат редица добавки, които пречат на червата ни да се излекуват. Това са редица Е-та, нишесте, захар, много сол и пр. Трябва да се избягват и преработените меса по тази причина.

От книгата на Д-р Кембъл – Макбрайт научих и за елексира „костен бульон“. Не можете да си представите колко бульон съм изпила по време на моята бременност. Това е и една от първите храни,  с които захраних сина си. И до ден днешен го приготвям и го ползвам, когато готвя.

GAPS диетата включва много несъдържащи нишесте зеленчуци, плодове, ядки и семена.

Книгата предлага един лесен за прилагане режим стъпка по стъпка, които при мен даде резултат, макар не на 100%, но всеки човек е индивидуална и уникална система. Всеки трябва да започне своята промяна от някъде и с времето да я адаптира към своите нужди.

Защо се отказах от вегетарианството? Можете да видите в снимките. Също така, докато хапвах месо показателите ми се подобриха и се чувствах по-жизнена. В моментът, в който спрях месото, показателите ми отново се влошаваха. Тук имам предвид лимфоцитите, левкоцитите. Тогава се консултирах и с ревматолога си относно връзката. Той категорично отсече, че вегетарианството е било голяма грешка и не е съвместим режим с моите заболявания.

Ползите за мен от тази книга са: отказ от вегетарианството, елексирът „костен бульон“, изясняване на факти за редица продукти, които са скрита храна за възпаленията.

Това е книга пълна с ценни и интересни факти, които да са полезни на хората, които искат да оптимизират здравето си и това на своето дете.