Открийте нови вкусове

Да сте на диета без глутен и да се храните пълноценно не е трудно, но е необходимо търпение и повече усилия. С времето ще си изградите навик да се храните по този режими ще усетите колко е лесно.

На скоро се запознах с прекрасно дете, изстрадало, но вече диагностицирано с глутенова непоносимост (целиакия). То познаваше дискомфорта и болката, но вече знаеше целта си – да е добре.

Установяването, че имате целиакия, винаги е свързано с много въпросителни и сякаш неясноти. Но има и едно облекчение, че най-накрая знаете как и можете да установите контрол над здравето си.

Не трябва да се страхувате, че няма да можете да си похапвате от много от любимите си храни или ще ви се наложи да ядете по-малко вкусна храна. В крайна сметка всичко зависи от вас: както това да сте здрави, така и да се храните фантастично и на диета без глутен.

Безглутеновата диета ви дава възможност да опознаете нови храни, брашна и вкусове.

При доказана непоносимост към глутена, неговото премахване ще доведе до едно постепенно възстановяване на вашето тяло. Това, разбира се, ще отнеме време, но вие бъдете търпеливи. От решаващо значение е през цялото време да се храните балансирано и да получавате достатъчно от пълния набор от хранителни вещества.

На блога можете да намерите рецепти, които са здравословни и нискокалорични. Има и торти, и сладкиши, и други десерти, които са безглутенови, но са с по-високо съдържание на калории. Разбира се, това не ги прави нездравословни.

Какво е глутенът?

Глутенът е протеин, съдържащ  се в пшеница, ръж и ечемик и в храни, направени от тези зърна, (торти, сладкиши, хляб и различни тестени изделия). Той има качества, които са ценни при готвене и печене: включително еластичност, способност да задържа вода, да поддържа форма, да се втвърдява при висока температура.

Благодарение на глутена в брашното всички тестени изделия: хлябове, сладкиши, мъфини и други, имат тяхната характерна текстура и структура. Той се активира при смесването на брашното с вода – като вълшебство глутенът става елестичен. Въглеродният диоксид, произведен от мая или бакпулвер, се улавя в тестото и се задържа там от глутена, което позволява на хлябовете и сладкишите да втасат и им придава тяхната „въздушна“ текстура.

При безглутеново хранене чудодейната малка съставка, наречена ксантанова гума, замества действието на глутен в тестото, приготвено с брашна без глутен. И чрез внимателно смесване на различните налични безглутенови брашна, добавяне аромати и глазури е възможно да пресъздадете текстурата на тестото и външния вид на всички ваши любими печива без глутен.

Култивираните зърна, съдържащи глутен, са ограничени до пшеница, спелта, ечемик и ръж. Тритикалето, хибрид на пшеница и ръж, също съдържа .

Пшеница, triticum spp

Сортовете пшеница често имат различни имена: емер, камут, лимец, фаро, фаррина и динкел са всички видове пшеница. Булгурът, кускусът и грисът също се правят от пшеница.

Ръж, secale cereale

Ръжен хляб и пумперникел са популярни в Германия и източна Европа. Ръжта се използва и за приготвяне на плоски хлябове и бисквити.

Лимец triticum spelta

Древна форма на пшеница, която се радва на възвръщане на популярността си през последните години като здравословна храна. Използва се в печива и бира.

Eчемик, hordeum vulgare

Перленият ечемик може да се добавя към яхнии, а ечемичните люспи понякога се добавят към гранолата. Бирата, ечемичените води и малцовите млечни напитки съдържат ечемик

Основни продукти, съдържащи глутен:

  • всички бисквити, хляб, торти, чабати, крекери, мъфини, сладкиши, основи за пица, кифлички и бисквити, направени от пшеничено, ръжено или ечемично брашно;
  • пшеничени юфка и паста;
  • зърнени закуски на основата на пшеница;
  • месо и птици, приготвени в тесто или галета, напр. панирана шунка или пилешки или телешки котлети;
  • риба или миди, покрити с тесто или галета, напр. рибни сладкиши, рибени пръчици;
  • йогурти и кисело мляко, съдържащо мюсли или зърнени храни;
  • зеленчуци и плодове в тесто, галета или поръсени с брашно;
  • картофи в тесто, галета или поръсени с брашно, напр. картофени крокети;
  • соев сос;
  • сладоледени фунии и вафли, десерти, приготвени с грис или пшеничено брашно;
  • пълнеж от галета;
  • консерви – ползва се, като консервант;

Могат ли да се консумират овесени ядки на диета без глутен?

Овесът съдържа протеин, подобен на глутена, но не изглежда да причинява същата нежелана реакция. Затова трябва да започне с добавяне на малки количества, но при децата, които тежко страдат от непоносимост, трябва първо да се консултират с диетолог. Овесените ядки често са замърсени с глутен по време на обработката, така че купувайте марки без глутен.

Все повече хора следват безглутенова диета, което принуди хранително-вкусовата промишленост да се адаптира към нуждите им. Разработен бенепрекъснато разширяваща се селекция от безглутенови продукти, включително торти, бисквити, тестени изделия, готови сладкиши и хляб. Разбира се, няма нужда да се разчитате на готови продукти: можете да използвате търговски смеси от брашно без глутен – или да смесите свое собствено – за печене у дома, да адаптирате любими рецепти и да опитате нови. Някои купени от магазина печива са по-добри от други, но нито една не може да се сравни с вкуса на домашно приготвените.