Книгата „Четирите стълба на здравето“ на д-р Ранган Чатърджи предлага една по-различна визия към общия, интегриран поглед върху здравето. Представя един новаторски и революционен поглед под формата на ефективна, ясна и лесно изпълнима програма, която с минимални усилия да може да бъде приложена от всеки.
Лично за себе си не знам дали само тя би била достатъчна, за да накарам болестите да изчезнат. Но определено разкрива как с едни малки корекции в ежедневието – сън, хранене, движение и релакс – може да се повлияе положително върху здравословното състояние на всеки организъм.
От онези хора съм, които вярват, че лекарствата само потискат симптомите на заболяването, без да повлияват изцяло или дори изобщо причината за появата му. Бичовете на днешното съвремие – нездравословното хранене, високите нива на стреса, липсата на физическа активност, недостатъчната почивка – имат огромно значение за това как се чувстваме.
„Тъй като всяка част от тялото ни влияе малко или много на всяка друга, нужен е много по-комплексен подход към лечението – подход, който взема под внимание всеки аспект от ежедневния живот на пациента. Добре ли спи? Какво яде? Работата му свързана ли е с движение или е заседнал зад бюро? Рови ли постоянно в телефона си или таблета? Взаимосвързаната система на човешкото тяло може да се справи с многократни удари на различни места, но до един момент. Има праг, след който системата поддава и започва да се руши. Всеки има свой индивидуален праг….. преминем ли индивидуалния си праг, се разболяваме.“
Книгата „Четирите стълба на здравето“ на д-р Ранган Чатърджи е разделена на 4-ри големи раздела: Релакс, Хранен, Движение и Сън. Авторът подчертава многократно, че в баланса между тях се крие ключът към здравето.
Накратко ще ви споделя моите впечатлени или т.нар. ползи, които аз си извлякох от тези раздели. Разбира се, нямам претенции, че моя мироглед е верния. Затова за мен ще бъде удоволствие да споделите и вие своето мнение по темите на всеки от тях.
Релакс
Замисляли ли сте се, че всъщност от момента, в който си отворим очите и вече изпадаме в състояние на стрес. Правим си планове за деня със задачите, грижим се за някой друг член на семейството си… постоянно сме под пара.
Първата глава на този раздел е посветена именно на това, че трябва да намираме време за себе си – лично за нас. Да бъдем егоисти има своите плюсове за самите нас, но това се отразява и на отношението ни към околните и ползотворността на работата ни.
В книгата д-р Чатърджи разглежда и описва как стресът и съответно липсата на емоционален и физически релакс влияят на първо място на храносмилателната система. Кортизолът и адреналина се оказват ключови фактори за внезапното огладняване преди обед, а от там и за покачване на теглото и възпаленията.
Те оказват влияние и върху имунната система. На базата на научни данни разкрива, че връзката между възпалението и депресията е правопропорционална. Също и че пациенти с високи нива на възпаление не реагират на антидепресанти.
И понеже тялото ни е система от силно взаимосвързани части, стресът оказва влияние и върху стомашно-чревния ни тракт.
Да намирате лично време за себе си е свързано и с това да се откажете от екраните, защото те също оказват влияние върху адреналина и кортизола, а от там и върху нивата на стрес. Сякаш сме забравили да живеем без телефони, телевизия, таблети…. Иска ми се да вярвам, че аз самата ще успявам да намирам време – или поне си го обещавам „Ще го направя!“- време за една релаксираща вана, време да послушам джаз, да прочета книга, да се разходя, да покарам колело, да поработя в градината без да мисля колко други неща ме чакат, за да бъдат свършени….. като се замисля голяма част от тези неща ги правя, но сякаш не успявам да им се насладя в пълния им смисъл.
Книгата ме накара да се замисля и как младите хора имат още по-зловредни отношения с мобилните си устройства. Тя предлага и различни подходи за преодоляване на този проблем.
Покоят и медитацията са разгледани в следваща глава. Дълбокото дишане, което много бързо усвоих от книгата – още докато я четях – осигурява кислород до всяка клетка и ни зарежда с нова доза енергия.
Традицията да се храним на трапезата сякаш се забравена в днешно време. Тя е нещо, към което д-р Чатърджи съветва да се върнем, за да подобрим не само комуникацията със семейството и приятелите си, но си осигурим едно нормално и добро храносмилане. Това ще доведе и до редуциране на телесното тегло – доказано е, че сме склонни да похапваме повече, отколкото ни е нужно, когато гледаме телевизия, докато се храним.
Хранене
Кой е правилният хранителен режим за вас?
В книгата д-р Чатърджи посочва, че няма единна рецепта тук. Това, което е помогнало на мен, може да не е полезно за вас. Изключването на отделни групи макронутриенти от менюто е просто едно опростяване на нещата. Вярно е, че някои от тези опции ще дадат положителен ефект при някои хора, но това не е универсално решение за всички ситуации. Той разглежда и отделни видове диети, като изтъква техни плюсове и недостатъци. Посочва и, че най-голямата заплаха за нашето здраве е захарта. Тя отключва и редица здравословни проблеми – затлъстяване, диабет.
„Старайте се да ядете поне пет порции зеленчуци всеки ден – в идеалния вариант, от пет различни
цвята.“ Така ще осигурявате храна за микробиома и съответно ще сте по-здрави.
Д-р Чатърджи също съветва да се спазва микро-пости, за да може да се активира автофагията – процес на самопочистване на натрупаните отпадъци в клетките. В основата му стои разбирането да не се хапва нищо след 19 часа. Следвайки биологичния си часовник за себе си установих, че е постижима цел и не е труден за спазване.
В главата посветена на микро-поста ще намерите и съвети как лесно да се придържате към него. Подробна е и информацията за същността му и ефекта му върху организма.
Чувствате ли се уморени? Имате ли главоболие? Първо се замислете дали пиете достатъчно вода.
„Поставете си за цел да пиете по 8 неголеми чаши вода на ден (около 1200мл).“
Водата ни помага да смиламе по-добре храната, която поемаме.
Следващата глава в раздела е посветена на това какви храни следва да бъдат избягвани от всеки, които иска да подобри здравословното си състояние.
„Старайте се да избягвате хранителни продукти, които съдържат повече от пет съставки.“ – следователно високата степен на преработка е пагубна не само за храната ни, а и за нас самите.
„Карат ни да вярваме, че всичките ни нутриционни проблеми ще се решат, ако контролираме един единствен компонент в диетата си, било то мазнини или въглехидрати. Аз лично вярвам, че основният проблем не е в това, че ядем твърде много, а че ядем не каквото трябва… Убеден съм, че ако просто акцентираме върху качеството, много от проблемите ни, включително затлъстяването и диабета, ще отпаднат.“
В главата д-р Чатърджи отново се спира на различните видове диети и изтъква техни плюсове и минуси. Изводът, до който достигнах за себе си е, че в крайна сметка проблемът никога не е просто в количеството, а в качеството на: въглехидратите, мазнините, белтъчините и дори зеленчуците и плодовете.
В книгата противовъзпалителната диета е разгледана като потенциално революционна. Храната е много повече от изолирани вещества. Умереността и качеството трябва да са водещи при избора ни на храна и начина на живот.
Движение
Физическата неактивност е една от водещите причини за преждевременна смърт. Според Световната здравна организация, пет процента от всички смъртни случаи в света се дължат именно на липсата на достатъчно движение. Неактивността е по-голям риск за здравето от наднорменото тегло и затлъстяването. Други проучвания твърдят, че вредата, която неактивността нанася, е съизмерима с тази от тютюнопушенето.
В същото време в книгата ще намерите и редица примери за това, че със спорта не трябва да се прекалява, защото това води до изтощение на организма. Да, тренировките трябва да са част от ежедневието ни, но без да преминаваме собствените си границите.
Интересна глава за мен беше тази за тренировките в кухнята. Може би, защото аз самата тренирам вкъщи и в частност именно там, в кухнята. Използвам за тежест собственото си тяло и гири до 3кг. Тренирам 5-6 пъти седмично за не повече от 40 минути.
В този раздел като цяло има много полезна информация поне в моите очи, защото разкрива хиляди лесни и достъпни начини за поддържане на отлична физическа форма.
Сън
„Недостигът на сън е епидемия в нашето съвремие…. Смята се, че недостигът на сън коства на британската икономика около четиридесет милиарда лири на година.“
Няма да се спирам подробно на този раздел, защото вярвам, че всички осъзнаваме, че когато сме се наспали добре, умът ни е по-бистър, не примираме за сладко, чувстваме се по-енергизирани. Получава се един самозахранващ се кръг: когато сме физически активни, храним се здравословно и сме отпочинали, то естествено ще спим и по-добре.
„Гените зареждат пушката, средата дърпа спусъка.“
Изкушете се да прочетете малко повече от книгата и потърсете баланса за себе си.
Както няма един единствен правилен режим, така няма и една единствена рецепта за повече здраве. Д-р Чатърджи споделя своите знание и опит, за да ви помогне да намерите своя баланс.