Пригответе се за една разходка и идете до добър магазин за здравословни храни или голям, добре зареден супермаркет. Това ще ви даде възможност да се запознаете с огромна гама от зърнени храни без глутен, които са питателни, вкусни и ви дават изключително много възможности за кулинарни шедьоври. Това ще ви даде и възможност да откриете нов свят от вкусове и текстури.
От пшеницата се произвежда брашно, но това не е единствената култура, от която може да се направи. По целия свят и от хиляди години хората произвеждат и използват брашна от редица непшенични зърна, семена, ядки, боб и зеленчуци. Научете как да готвите с тях, опознайте техните отличителни качества и създайте любимите си смеси за печене.
В тази публикация ще ви запозная с голяма част от тях. Ще споделя и откъде си ги купувам аз, без да ви ангажирам по никакъв начин с моя избор. Имайте предвид, че във всеки по-голям град има местни магазини за здравословни храни, ядки, сушени плодове и пр.
Амарант или щир (AMARANRHUS SPP.)
По-скоро е семе, отколкото истинско зърно. Определян е като нестандартна зърнена култура. Амарантът е богат на протеини и осигурява полезни количества калций, желязо и мегнезий. Богат е на повече фибри, отколкото повечето зърна без глутен. Амарантът има леко пиперлив, орехов вкус и лепкава текстура. Може да се готви като зърнените храни, може да се смели на брашно, да се пука като пуканки, да се остави да покълне или да се препече. Семената могат да се добавят към пържени картофи, супи и яхнии като сгъстител.
Аз си го поръчвам от zoya.bg.
Саго (METROXYLON SAGU)
Извлича се от тропически палмови стъбла, отглеждани в Папуа Нова Гвинея и Югоизточна Азия, То е чист въглехидрат и предлага много малко протеини, витамини, минерали и фибри. Саговите перли са малки зърна, подобни на тапиока и могат да се използват за приготвяне на десерти. Сагото може също да се смила на брашно, което може да се използва за приготвяне на палачинки, печива, юфка или за сгъстяване на яхнии или сосове.
За съжаление, аз поне не съм го намирала на пазара у нас. В Турция се предлага в големите хипер маркети.
Елда (FAGOPYRUM ESCULENTUM)
Елдата не е роднина на пшеницата и не съдържа глутен. Тя е семе от растение, което е роднина на ревена. Зърната от елда са зърна от елда, лишени от неядливата им най-външна обвивка и след това се „счупва“ външно покритие. Последната манипулация, която може да бъде направена със зърното е да се натроши на по-малки парчета. Необработеното зърно е леко горчиво, така че преди да го сготвите е добре да го препечете в олио за няколко минути. Така ще премахнете горчивината и това ще извадите приятният, орехов вкус на елдата.
Елдата може да се използва като алтернатива на кускуса.
Аз си я купувам от Vikinuts, но можете да я намерите дори на щандовете за бебешка храна.
Брашно от елда
Това брашно е с по-високо съдържание на протеин в сравнение с други безглутенови. Притежава силен, леко сладък вкус и вид на петна. Брашното от елда е подходящо за приготвяне на юфка, палачинки, блини и паста.
Аз предпочитам брашното на Екосем.
Просо (PENNISETUM GRAUCUM)
Просото е малко, закръглено, жълтеникаво зърно. То е източник на полезни количества протеини, витамини, минерали и фибри. Просото е основна храна в много части на Африка и Азия, където се яде като овесена каша или се използва за приготвяне на хляб. Просото е чудесно за приготвяне на редица ястия като заместител на ориза. То има мек вкус и може да се използва в зърнени закуски или за ястия като пилаф. Може да се смила и да се направи на брашно за хляб в индийски стил като роти.
Ориз (ORYZA SATIVA)
Има много различни видове ориз, включително лепкав, червен, кафяв, за ризото… всички те са без глутен. Освен че се сервира обикновено като гарнитура, оризът може да се използва за приготвяне на сладки и солени ястия, като пилаф, ризото и оризов пудинг. Може да се направи и на брашно за печива като: юфка, палачинки, кори и оризови сладкиши. Кафявият ориз е пълнозърнеста зърнена култура и съдържа повече витамини, минерали и фибри от рафинирания бял ориз, от който са премахнати зародишът и триците.
Бяло оризово брашно
Бялото оризово брашно има мек вкус и може да се използва като сгъстител за сос. Обаче, то не ви дава нищо полезно – предлаганият на пазара е силно рафиниран, но все пак е без глутен. Използва основно в азиатската кухня, но може да се ползва за приготвяне на кнедли, палачинки, торти и сладкиши. Това брашно прави печивата леко пръхкави.
Можете да го намерите в всеки един по-голям магазин и то на много достъпна цена.
Брашно от кафяв ориз
Брашното от кафяв ориз може да се използва по същия начин като брашното от бял ориз, но има по-зърнеста текстура и лек вкус на ядки, който помага да се осигури „пълнозърнест“ вкус и текстура, когато се използва в брашнени смеси за безглутенови печене. То е по-полезно от бялото брашно, защото съдържа минерали, фибри и дори витамини от група В.
Аз предпочитам това на Екосем.
Див ориз (ZIZANIA SPP.)
Любопитен факт е, че дивият ориз не е ориз, а семена от сладководна трева. Съдържа два пъти повече протеини от ориза и по-високи нива на витамини от група В, цинк, желязо и фибри. Дългите, тънки черни семена имат отличителен орехово-дървесен вкус. Сварен този ориз има леко дъвчаща текстура.
За в момента съм го открила само в Zoq.bg и Метро.
Киноа (CHENOPODIUM QUINOА)
Киноата е свещена за инките. Тя се култивира в Южна Америка от 3000 г. пр.н.е. Тя е с много високо съдържание на протеини и осигурява необходимите за организма ни фосфор, калций, желязо, витамин Е и витамини от група В. Богата е и на фибри. Тя спада към нетипичните зърнени култури. Има лек вкус на ядки и е с приятна текстура. Киноата може да се вари и да се използва вместо ориз за салати или пилаф, за приготвяне на плънки, като гарнитура към яхнии или добавена към зърнени закуски. Предлага се и като брашно.
Киноа можете да намерите почти навсякъде. Брашно от киноа поне аз си купувам от Zoq.bg.
Овес (AVENA SATIVA)
В сравнение с другите зърнени храни, овесените ядки съдържат по-високи нива на протеини и мазнини. Те са източник на витамини от група В и на калций, магнезий, желязо и цинк. Овесът е богат на бета глюкан – вид разтворими фибри, които могат да допринесат за намаляване на високите нива на холестерол в кръвта. Те са вкусна добавка към месни или зеленчукови яхнии. Сварените овесените ядки предварително и можете да ги добавите в едрозърнести теста за хляб.
Овесените ядки, обаче, са замърсен продукт и затова избирайте такива, за които е изрично оказано, че са безглутенови.
Също така винаги избирайте крайни храни, маркирани без глутен, тъй като те могат да бъдат замърсени в процеса на смилане.
Такива можете да намерите в Zoq.bg, магазини Зелен.
Царевично брашно
Брашното от царевица се прави от царевични зърна, които са изсушени, накиснати във варовита вода, измити и смлени на грубо брашно. Смляното на каменна мелничка царевично брашно запазва част от триците и зародиша на изсушените зърна, които стандартното смилане премахва. Именно поради това има по-добър вкус и хранителна стойност. Брашното от царевица може да се комбинира с други безглутенови брашна и да се ползва за приготвяне на палачинки, мъфини и царевичен хляб.
Царевичното брашно, което аз ползвам е на Екосем.
Царевичното нишесте
Hе трябва да се бърка с царевично брашно, царевичното нишесте е чистото нишесте, извлечено от царевични зърна. Почти безвкусено е и поради това може да се ползва както за приготвяне на солени, така и на сладки печива. Обикновено се използва като сгъстител за сосове, кремове. Чудесно се смесва с други брашна за печене.
Теф и Брашно от теф (Eragrostis tef)
Зърната теф се използват в яхнии, каши и различни ферментирали храни и напитки. Варените зрънца теф вкусово се съчетават с канела, джинджифил, чесън, кардамон, чили, босилек и кориандър.
Брашното от теф e с високо съдържание на протеини и фибри. Има леко сладък вкус на ядки. Брашното от теф се прави от семена на трева, чийто произход е от Етиопия. Брашното може да се използва в комбинация с други безглутенови брашна при печене. Целите семена могат да се използват за приготвяне на брашно, да се добавят към супи или яхнии или да се сервират като гарнитура вместо ориз, просо или пшеничен булгур. Както зърната, така и брашното е чудесен източник на полезни количества желязо, калций, магнезий и цинк.
Можете да го намерите на Zoq.bg.
Брашно от тапиока
То е с ниско съдържание на протеини и други хранителни вещества, брашното от тапиока е почти чисто нишесте и до голяма степен е без вкус. Може да се използва самостоятелно за приготвяне на пудинг и за сгъстяване на супи или сосове, или смесено с други безглутенови брашна за печене. Тапиоката също прави хрупкави, златиста коричка, когато се използва като тесто или „хлябно“ покритие за пържена храна
Аз си го купувам от Zoq.bg и Vikinuts.
Брашно от земна ябълка (Helianthus tuberosus L.)
Башното от грудки на земна ябълка има сладък вкус, който се дължи на високите нива на инулин (до 70%) в него. Инулинът спомага за възстановяване на чревната микрофлора и оказва благоприятен ефект върху функционирането на стомашно-чревния тракт. Олигозахаридите в състава на земната ябълка нормализират въглехидратния и липидния метаболизъм и нивата на кръвната захар. Веган.
Можете да го намерите на Zoq.bg.
Брашно от кестени
Направено от смлени цели ядки, брашното от кестени е с високо съдържание на фибри, здравословни мазнини и протеини и допринася за допълнителна текстура, влага и леко сладък вкус на сладкиши и бисквитки. Брашното от кестени също е добро за приготвяне на палачинки.
Бадемово брашно
Направено е чрез смилане на бланширани бадеми, бадемовото брашно е с високо съдържание на фибри, здравословни мазнини и протеини и осигурява добри количества калций. Използвайте го при печене без глутен, за да добавите допълнителен вкус, влага и текстура и за подобряване на хранителната стойност.
Можете да го намерите на Vikinuts, Метро, Зелен, големите хранителни магзини и Zoq.bg.
Брашно от нахут
Брашното от нахут е с високо съдържание на протеини и фибри. Има отличителен вкус на „боб“. То се използва широко в индийската кухня. Ползва се за сгъстяване на супи и сосове, но е нужно да се смесва с други брашна за приготвяне на печива.
Аз предпочитам това на Екосем заради фината текстура.
Соево брашно
Соевото брашно се прави от смлени соеви зърна и се предлага в обезмаслени, нискомаслени и пълномаслени разновидности. Отличен източник на протеини и витамини от група В, има силен вкус на боб и се използва най-добре в комбинация с други брашна. Избирайте такова от биологично земеделие, за да сте сигурни, че не е от ГМО соя.
Можете да го намерите на Zoq.bg.
Картофено брашно
Наричано още картофено нишесте или фарина. То спомага за задържане на влагата и придава фина, лека текстура на печени изделия. Отличен сгъстител е. Подобно на царевичното нишесте и тапиоката, картофеното брашно е с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и ниско съдържание на фибри и хранителни вещества.
Можете да го намерите на Zoq.bg и дори в Метро.
Брашно от сорго
Смляно от зърна от сорго, зърнена култура, брашното от сорго е брашно с високо съдържание на протеини с гладка текстура. Има мек вкус. Най-добре е да се смесва в малки пропорции с друго брашно без глутен, за да осигури допълнителен протеин.
Можете да го намерите на Zoq.bg.
Приготвянето на домашни безглутенови печива може да е истинско удоволствие, стига да не се притеснявате да комбинирате различните видове брашна. Експериментирайте и се наслаждавайте на резултатите.