Една бременност или 38 седмици и 20 книги по-късно

От онези хора съм, които не могат без книги. На нощното ми шкафче има поне една, а често две и дори три. В момента са две: „Гореща кръв“ на Рокси Фрийман и „Бонбонени обувки“ от Джоан Харис. Нямам любим жанр – мога да пътешествам със всяка една книга в ръка. Като всяка една жена, се водя от настроението си, желанията и сърдечния си ритъм в дадения момент. Определено си имам нелюбими жанрове – ужаси и фантастика, но и за тях си има точната настройка.

Смея да кажа, че беше една приключенска бременност – приключвах с една книга и започвах следващата. Между работата, семейството, сладкишите …. всяка свободна минута се наслаждавах на възможността да се пренеса в света на книгите. Така за 38 седмици изцяло изчетох 20 книги и 2 в процес на четене. От тях най-завладяващи бяха онези с:

  1. исторически елемент като:
  • „Роклята“ от Дженифър Робсън – книга, която разказва историята за създаването на сватбената рокля на принцеса Елизабет, но през погледа на шивачките, който са я избродирали; сюжетът разкрива и как „роклята“ е белязала и техните съдби;
  • „Дом за нежелани момичета“ от Джоана Гудман – книга, която ще ви пренесе в Канада, 50-те години на ХХ век. Едно всъщност желано дете расте по сиропиталища – и без друго окаяно съществуване, което претърпява трагичен обрат. Заедно с хиляди други сираци и то е обявено за психично болно в резултат на нов закон, който предоставя по-голямо финансиране на психиатричните болници, отколкото на сиропиталищата. Детето оцелява след жестокото малтретиране на монахините и най-сетне получава свободата си на седемнайсет;
  • „Оризовата майка“ от Рани Маника – книгата ви пренеся в Малайзия няколко години преди, по време и след мъчителната за местните японска окупация по време на Втората световна война. Рани Маника разказва пленителна и екзотична история за смешни и тъжни неща, за любов и предателство. В нея религия и предразсъдъци, богове и духове се допълват и сглобяват мозайката на един необикновен свят, базиран на действителни истории.

 

  1. Криминалната поредица на Ирса Сигурдардотир – „ДНК“, „Водовъртеж“, „Изкупление“, „Бездната“, „Куклата“, „Падане“, „Плячка“поредицата за комисар Хюлдари детската психоложка Фрея. Книгите и са впримчващи, завладяващи и вълнуващи – просто не можеш да спреш да ги четеш, докато не разгадаеш заедно с героите поредното брутално убийство и не откриеш ключа към тайните от миналото…

И сякаш най-неполезната за мен книга беше „Чувствата на червата“ от д-р Уил Коул. Той е автор на няколко книги за здравословно хранене, но никоя от тях не може да се сравни със „Спектърът на възпалението“.

Искрено се надявам, че ще успея да предам поне частица от любовта си към книгите и моите синове….

 

…Защото истинското здраве не е само в качествената храна за тялото, а и в „качествената храна“ за мозъка и съзнанието.