Ензимите и микробите предпазват тялото ни

Ензимите и микробите предпазват тялото ни

Макар още да съм в търсене на баланса между работния процес, поддържането на блога и домашните задачи, не мога да не отделя време да ви споделя моите впечатления от книгата, която тези дни завърших. „Микробният фактор“ на д-р Хироми Шиния не е нова книга, издадена е през 2011 година, но аз сега я преоткрих.

Напоследък подлагам на съмнение всяка нова книга, която видя на пазара и е посветена на здравето. Задавам си въпроса „Ще науча ли нещо ново?“. Така бях разочарована от „Кетотарианство“ на д-р Уил Коул. За мен книгата му „Спектъра на възпалението“ е много по-стойностна и по-ценна – от нея научих много.

За мен  „Микробният фактор“ на д-р Хироми Шиния дойде в точния момент от живота ми – нямало случайни неща казват. Първата част от книгата е посветена на науката за естествения имунитет. В нея д-р Шиния обяснява на достъпен език как е устроена перфектната система, наречена „организъм“. Насочва вниманието и към увеличаването на добрите бактерии в човешкото тяло. Когато говорим за живот на клетъчно ниво, дава логични обяснения за това как клетките сами се пречистват и обновяват. Съдържа и разумни обяснения за някои биологични изследвания и какви трябва да са изводите от тях за здравето ни. Дава ни и ценна информация за това как да имаме здрави клетки, дори и на старини.

Това е книга, която за пореден път ме доведе до извода, че пълното изключване на въглехидратите – не само на простите, но и на сложните, не е от полза за нормалното функциониране на организма.

„Микробният фактор“ ми даде ценна информация, подкрепена с исторически и научни факти, за последиците от недостига на витамин В1. Най-тежката форма е болестта „бери бери“ (известно още като дефицит на витамин В1 или по-точно на активната му форма – тиамин пирофосфат). Знам, че го има този витамин, но каква е функцията му не се бях зачитала.

Доскоро лекарите препоръчваха температурата да се лекува с медикаменти, за да се свали до нормалното и ниво по-бързо. Днес те са склонни да ни посъветват да я оставим сама да спадне, приемайки я за защитен механизъм на тялото. Бързото и сваляне не е нормално за тялото – температурата е нормална реакция за освобождаване от патогените и предотвратяване на размножаването им. Същото се отнася и за всички прояви на възпалителен процес. „Възпалението показва, че областта на инфектираната рана е леко кисела.“ Когато това стане, нашите защитни агенти, които понасят висока температура и леко кисела среда, ще се активират и преминат в готовност за борба с патогените. Приемането на медикаменти за смъкване на температурата пречи на нормалното им функциониране.

Книгата затвърди позицията ми относно млякото – само домашно и от малки фермери. В този ред на мисли книгата дава отговори на въпросите защо се увеличиха случаите на: репродуктивни проблеми; заболявания, засягащи хормоналния баланс; на автоимунните заболявания…. Кара ви и да се замислите дали глутена е най-големия виновник….

Аз не обичам да гладувам. Поглеждайки назад във времето съм минала и през т.нар. гладолечение, но при мен доведе до влошаване на здравословното ми състояние. „Малкият пост“ на Шиния, обаче не е същинско гладуване, поне в моите очи. Той обхваща 12-часов пост, с който успешно започвам да се справям. Той не е диета за отслабване. Не е необходимо да се прилага и всеки ден. „Този начин на постене прочиства клетките от боклука, за да възстанови техните енергийни функции и да активира движението на червата за плавно изхвърляне.“ Дълбокото дишане подпомага този процес, като осигурява кислород на клетъчно ниво.

Д-р Шиния класифицира хранителните вещества в четири групи: 1) вода и ензими; 2) минерали и витамини; 3) фитохимикали и фибри; 4) въглехидрати, протеини и мазнини.

Много хора, които се хранят обилно, страдат от недостиг на хранителни вещества.

Много хора, които смятат, че ядат достатъчно зеленчуци, могат да имат недостиг на ензими, защото не консумират сурови зеленчуци. Ензимите биват унищожавани в значителна степен при термична обработка. Суровите храни са източник за сила за активен живот.

Пълнозърнестите храни са ценни за организма – зародишът и обвивката са богати на витамини и минерали. В крайна сметка намаляването на калорийния прием е без значение, когато храната е с лошо качество.

Д-р Шиния отделя внимание и на нисковъглехидратната диета, като модерно течение в диетите. Посочва, че тя може да бъде опасна за здравето. В някои случаи може да доведе до развитието на заболяването кетоацетоза, причинена от окислението на кръвта. Това е и диета, която не е подходяща за прилагане при всички заболявания.

В крайна сметка водата е най-ценното вещество за нашето тяло и не бива да го лишаваме от нея.

Седемте златни ключа на д-р Шиния за добро здраве са: 1) добра диета – основана на 85% растителна към 15% животинска храна; 2) вода – чиста вода; 3) редовно отделяне на боклука; 4) умерени физически упражнения; 5) адекватна почивка; 6) дишане и медитация; 7) радост и любов.

Резултатът как живеем всеки ден се записва в нашето тяло, затова и всеки ден трябва да го поставяме на първо място.

„Това, което ядете днес, ще стане състав на всяка клетка на тялото и мозъка ви утре. То ще се отрази на онова, което вършите и мислите.“

„Яденето се отразява много силно върху всеки аспект на живота ви. Ако червата са стабилни от добра храна, състоянието на тялото ви се подобрява и ума ви става по-стабилен. Няма да се чувствате неудовлетворен, разтревожен или ядосан и ще забележите, че гледате на нещата много по-позитивно. Отговорите, които търсите, са скрити вътре, в червата ви.“