Зърнените храни са най-важната група храни по отношение на набавянето на хранителни вещества и калорий за голяма част от населението. Зърната са ядливите семена на всички растения от сем. Житни. Това са зърната на ориза, ръжта, овеса, ечемика, царевицата, просото. В тази категория влизат амарант, елда, кино, макар че ботанически те не са точно зърно. В хранително отношение те са богати на въглехидрати, но голяма част от тях са под формат на сложни нишестета с бавно освобождаване.
В тази категория попада и лимецът – древен предшественик на пшеницата. Той съдържа по-малко глутен. Ето и химичният състав на зърно лимец, установен чрез анализ в Аграрния Университет в Пловдив : Протеин – 13.41 % Фосфор – 1.16 % Калий – 0.34 % Калций – 14.4 mg/kg Магнезий – 752 mg/kg Цинк – 36.2 mg/kg Манган – 28.3 mg/kg Целулоза – 2.58 % Общи захари – 3.37 % Витамини от група В.
Протеините в зърната на лимеца са различни по състав и молекулна маса и не предизвикват симптомите, причинени от протеина в пшеничното зърно. Завръщането на лимеца като храна на трапеза улеснява и дава шанс за добър живот на хората, страдащи от алергии. Много добър антиоксидант е и успешно решава анемични проблеми. Той съдържа почти два пъти повече мазнини, белтъчини, фосфор, витамини от групите на В и А в сравнение с обикновената пшеница.
Поради тези и редица други причини, за които ще поговорим в отделна тема, лимецът заема мястото и на нашата трапеза. Обаче…
Зърнените храни са чудесни източници на витамини, минерали и фибри. Ако трябва да сме честни, те са чудесни и на вкус. Те обаче не са за всеки. Например, аз нямам непоносимост към глутена, но зърнените храни са за почерпка от време на време за мен. За мен те са глезотии, а не нещо, което да хапвам всеки ден.
Мъфини с райска ябълка
СЪСТАВКИ
Необходими продукти:
200гр райска ябълка, почистена;
250гр круша, почистена;
150гр еритритол;
370гр пълнозърнесто брашно от лимец;
2с.л кокосово брашно;
1ч.л канела;
1/2 ч.л индийско орехче;
10гр бакпулвер;
щипка сол;
1с.л ябълков оцет;
120гр кисело мляко
90гр шоколад без захар;
2с.л орехово масло;
🌸за поръсване:
20гр орехи, фино смлени;
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Почиствам ябълките и крушите в една купичка. Покривам ги и ги оставям за една нощ в хладилника. На другия ден, преди да започна да правя сладкиша, отстранявам водата, която се отделила от тях. Може да се ползва за смути. Пасирам ги заедно до пюре.
В друга купа размесвам брашната с бакпулвера, солта и подправките.
Прехвърлям в голяма купа плодовото пюре. Към него слагам маслото, киселото мляко и оцета. Разбивам с миксер. Добавям сухите съставки. Разбивам до хомогенност. Трябва да се получи тесто с консистенцията на кексово. Ако тестото е по-течно, може да се добави 1с.л кокосово брашно за сгъстяване. Ако е гъсто тестото, може да се добави 1с.л кисело мляко.
Включвам фурната на 170 градуса с вентилатор. Подготвям 20 форми за мъфини.
Разпределям тестото по формите. Във всяка слагам по парченце шоколад. Притискам го да влезете в тестото. Отгоре поръсвам с орехи.
Пека 22 – 25 минути.
БЕЛЕЖКИ
- приготвянето на тези мъфини изисква повече време в подготовка, но си струва усилията; ако не отсраните ненужната течност, ще се получи воднисто тесто;
- ако използвате зрели, но не и презрели плодове, то тогава няма да ви се налага да ги отцеждате;
- ако замените киселото мляко с веган йогурт, то ще имате веган десерт; не ги приготвях в този вариант, но вие опитайте;